reklama
kategoria: Gospodarka
27 listopad 2024

Jestem zdziwiony zapowiedzią "Solidarności" dot. protestu ws. Elektrowni Rybnik

zdjęcie: Jestem zdziwiony zapowiedzią
fot. PAP
Jestem zdziwiony zapowiedzią "Solidarności" dot. protestu ws. Elektrowni Rybnik - powiedział wojewoda śląski Marek Wójcik. Dodał, że temat planów jej zamknięcia był omawiany w ubiegłym tygodniu m.in. ze stroną społeczną. Wtedy nie było mowy o proteście związków w tej sprawie - podkreślił.
REKLAMA

W środowej rozmowie na antenie Radia Piekary wojewoda został zapytany o zapowiedzianą dzień wcześniej przez przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza demonstrację przeciw planom zamknięcia Elektrowni Rybnik i Elektrowni Łaziska, która ma odbyć się w Warszawie 9 stycznia 2025 r.

Kolorz we wtorek przypomniał m.in., że 23 października br. zarząd regionu śląsko-dąbrowskiego Solidarności zwrócił się do premiera Donalda Tuska o pilną interwencję "w związku z próbą złamania zapisów umowy społecznej" dot. górnictwa węgla kamiennego - w ocenie związku zamknięcie Elektrowni Rybnik złamie bowiem zapisy umowy. Odpowiedź z resortu aktywów Kolorz uznał za "dalece niezadowalającą". Ocenił ponadto, że próby zamknięcia elektrowni Rybnik i Łaziska to skutek Europejskiego Zielonego Ładu.

Wojewoda śląski w środę powiedział, że jest "trochę zdziwiony zapowiedzią tego protestu". "Dlatego, że tydzień temu spotkaliśmy się na prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, również ze stroną społeczną, wysłuchaliśmy związkowców z Elektrowni Rybnik, przedstawicieli spółki, która jest właścicielem elektrowni (PGE GiEK - PAP)" - zaznaczył.

"Uzgodniliśmy pewne wspólne działania, wspólne wystąpienie do ministra aktywów państwowych. Więc ta informacja (o proteście - PAP) w jakiejś miarę jest dla mnie zaskoczeniem" - dodał Wójcik. Przyznał, że wokół Elektrowni Rybnik pojawiało się wiele dat, natomiast - jak powiedział - "rzeczywiście elektrownia została takim rzutem na taśmę opisana do umowy społecznej".

"Dziś (...) Polska Grupa Energetyczna pokazuje, że ta elektrownia jest trwale nierentowna. Mamy wątpliwości, dlatego przygotowaliśmy wspólny apel do ministra aktywów państwowych. Kwestia rentowności Elektrowni Rybnik pewnie zależy od tego, jak często uruchamiane są jej bloki. To sterowanie blokami energetycznymi odbywa się w tym momencie w PGE centralnie, w związku z czym liczymy jeszcze na analizę w tym obszarze" - wyjaśnił wojewoda śląski.

Wójcik został też zapytany o słowa prezydenta Rafała Trzaskowskiego z jego spotkania w Katowicach z 17 listopada br., że "Zielony Ład być może był dobrym rozwiązaniem, ale był źle zaprojektowany, bo za dużo w nim hipokryzji i za dużo restrykcji".

"Myślę, że zmienia się generalnie ocena Zielonego Ładu. Część działań proekologicznych, które były podejmowane kilka lat temu, przyniosło bardzo dobry efekt. Natomiast kłopotem jest to, że część tych projektowanych działań bardzo obciąża gospodarkę, w związku z czym muszą być zweryfikowane" - odpowiedział wojewoda śląski.

Według śląsko-dąbrowskiej Solidarności "umowa społeczna przewidywała, że rybnicka elektrownia będzie działała do 2030 r., tymczasem zarząd Polskiej Grupy Energetycznej, do której należy zakład zdecydował, że skończy produkować prąd w 2025 r.". Tekst umowy nie zawiera jednak bezpośrednio zapisu dot. Elektrowni Rybnik; 2030 r. jako horyzont jej pracy zapisano w innym dokumencie.

25 września 2020 r. podpisano porozumienie między rządem a przedstawicielami Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, w którym uzgodniono przygotowanie umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego – m.in. ze wstępnym określeniem jej założeń.

W punkcie 9. porozumienia z 25 września 2020 r. "strony ustaliły, że funkcjonowanie Elektrowni Rybnik w oparciu o węgiel kamienny będzie zapewnione do 2030 r.". "W 2029 r. dokonana zostanie analiza możliwości dalszego funkcjonowania elektrowni" - dodano.

Zapis dot. Elektrowni Rybnik nie został powtórzony w umowie społecznej. Napisano w niej natomiast, że "strona rządowa podtrzymuje w całości gotowość do realizacji porozumienia z 25 września 2020 r. (...) ze szczególnym uwzględnieniem planu transformacji woj. śląskiego".

Pod koniec września br. spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna poinformowała o planach zaprzestania przez Elektrownię Rybnik produkcji energii elektrycznej z końcem 2025 r., a ciepła systemowego do końca sierpnia 2026 r. Spółka Tauron Wytwarzanie, do której należy Elektrownia Łaziska, dotąd nie informowała oficjalnie o perspektywie zakończenia pracy tego zakładu. (PAP)

mtb/ mick/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kraśnik
5.1°C
wschód słońca: 07:06
zachód słońca: 15:32
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kraśniku

kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Piaskowa Pub, Kraśnik, Piaskowa 18
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-07 16:00
miejsce
Centrum Kultury i Promocji,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-07 19:00
miejsce
Centrum Kultury i Promocji,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-10 19:00
miejsce
Centrum Kultury i Promocji,...
wstęp biletowany