reklama
kategoria: Kraj
10 luty 2025

Muzeum Górnicze z Zabrza dołączyło do inicjatywy Resiliage dotyczącej katastrof

zdjęcie: Muzeum Górnicze z Zabrza dołączyło do inicjatywy Resiliage dotyczącej katastrof / fot. PAP
fot. PAP
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (MGW) dołączyło do partnerów projektu Resiliage - inicjatywy w ramach programu UE Horizon Europe, której celem jest zapobieganie i łagodzenie skutków zagrożeń naturalnych poprzez lepsze zrozumienie katastrof, w oparciu o doświadczenia lokalnych społeczności.
REKLAMA

Jak wynika z informacji MGW, Resiliage to trzyletnia inicjatywa, którego konsorcjum, kierowane przez Politechnikę Turyńską, składa się z 18 organizacji z 10 krajów. Do projektu dołączyło UNESCO, które współprowadzi w jego ramach inicjatywę Associated CORE Labs.

Głównym celem projektu ma być zapobieganie i łagodzenie skutków zagrożeń naturalnych i zdarzeń związanych ze zmianą klimatu poprzez umożliwienie krytycznego myślenia lokalnych i szerszych społeczności, wraz z budowaniem lepszego zrozumienia reakcji obywateli na katastrofy.

Inicjatywa koncentruje się na kilku europejskich podregionach, uznając za istotne zrozumienie interakcji między czynnikami psychologicznymi, społecznymi, kulturowymi, historycznymi, ekonomicznymi i środowiskowymi, które wpływają na zachowanie człowieka w sytuacjach kryzysowych.

W inicjatywie utworzono pięć regionalnych laboratoriów Resiliage CORE, odnoszących się do lokalnych praktyk dziedzictwa. Są to: zdrowie i dobre samopoczucie (Trondheim, Norwegia), odporność społeczno-ekonomiczna (Geopark Famenne-Ardenne, Belgia), interakcje społeczne i integracja (Geopark Naturtejo, Portugalia), zarządzanie adaptacyjne (Karsiyaka, Turcja) oraz aktywna pamięć (Kreta, Grecja).

Zabrzańskie muzeum chce włączyć w projekt efekty swoich działań związanych z wyzwaniami degradacji środowiska (poprzez projekty rewitalizacji), programami edukacyjnymi nt. zrównoważonych praktyk, zaawansowaną digitalizacją dziedzictwa górniczego (skanowanie 3D, modelowanie, AR/VR) oraz adaptacją i ponownym wykorzystaniem infrastruktury górniczej.

W poprzednich latach MGW m.in. podjęło różne projekty digitalizacji dziedzictwa górniczego – dokumentacji likwidowanych zakładów i wyrobisk z urządzeniami. Ostatnie takie przedsięwzięcie ogłoszono wiosną 2023 r., wraz z deklaracją wsparcia kwotą 85 mln zł w formie obligacji Skarbu Państwa.

W ub. roku placówka informowała o pracach nad narzędziem sztucznej inteligencji, które ma analizować historyczne dokumenty kopalń - jako kontynuacją przedsięwzięć digitalizacji archiwów i obiektów.

W projekcie Resiliage MGW widzi możliwość budowania synergii m.in. z Europejskim Centrum Dziedzictwa (European Heritage Hub) w ramach praktyk Potrójnej Transformacji, której częścią pozostaje zabrzańskie muzeum. Innym polem wymian ma być projekt HeritACT (koordynowany przez Uniwersytet w Patras, z udziałem muzeum w Zabrzu), skupiający się na udziale obywatelskim w praktykach transformacji dziedzictwa kulturowego.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu to największy i najpopularniejszy górniczy kompleks turystyczny w Polsce, w którego skład wchodzą m.in. Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza. Muzeum oferuje m.in. najgłębiej położone w kraju trasy turystyczne, przejażdżkę podwieszaną kolejką, podziemny spływ łodziami czy urządzone w monumentalnej wieży ciśnień Carboneum: wystawa o węglu.

Obecnie organizatorem instytucji jest Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego. Muzeum pozostaje koordynatorem działającego w regionie Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, a także "Industriady", które to coroczne święto szlaku jest też świętem całego regionu.

Istotnym polem działalności placówki jest nauka. W poprzednich latach MGW m.in. podjęło różne projekty digitalizacji dziedzictwa górniczego – dokumentacji likwidowanych zakładów i wyrobisk z urządzeniami. W ub. roku MGW informowało o pracach nad narzędziem sztucznej inteligencji, które ma analizować dokumenty kopalń, kontynuując przedsięwzięcia digitalizacji.

Ostatnio MGW dołączyło do partnerów projektu Resiliage, inicjatywy w ramach programu UE Horizon Europe, której celem jest zapobieganie i łagodzenie skutków zagrożeń naturalnych poprzez lepsze zrozumienie katastrof, w oparciu o doświadczenia lokalnych społeczności.

MGW jest też organizatorem zabrzańskiego festiwalu górniczych orkiestr dętych, ostatnio pod nazwą "Moc dętych". W tym roku festiwal będzie jednym z wydarzeń polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, także wobec wpisania w 2023 r. Tradycji Kulturowych Górniczych Orkiestr Dętych z Górnego Śląska (staraniem MGW) na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. (PAP)

mtb/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kraśnik
-1.4°C
wschód słońca: 06:48
zachód słońca: 16:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kraśniku

kiedy
2025-03-07 20:00
miejsce
Centrum Kultury i Promocji,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-09 16:00
miejsce
Centrum Kultury i Promocji,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-11 19:00
miejsce
Centrum Kultury i Promocji,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-16 16:00
miejsce
Centrum Kultury i Promocji,...
wstęp biletowany