Służby weterynaryjne i celne prowadzą rygorystyczne kontrolne na granicy z Niemcami
Wszystkie transporty są na bieżąco kontrolowane, weryfikowana jest też dokumentacja - mówił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi odpowiadając w czwartek w Sejmie na pytania posłów dot. działań rządu w związku z wykryciem pryszczycy w Niemczech. Jak zapewnił, jeżeli występują jakieś nieprawidłowości w dokumentacji, jest to od razu na granicy sprawdzane i jest kontakt z wysyłającymi.
Wiceminister zaznaczył, że kontroli podlegają także przesyłki mięsa wieprzowego z Niemiec.
Krajewski przypomniał, że 10 stycznia 2025 r. niemieckie służby weterynaryjne poinformowały o stwierdzeniu pierwszego od 37 lat ogniska pryszczy w tym kraju u trzech wołów, prawdopodobnie sprowadzonych z Turcji, w gospodarstwie agroturystycznym położonym w Brandenburgii ok. 70 km od polskiej granicy.
W związku z wykryciem pryszczycy w Niemczech, już 14 stycznia br. Komisja Europejska opublikowała akty prawne wprowadzające obszary objęte ograniczeniami. "Stąd nie ma uzasadnienia do wprowadzenia zakazu importu zwierząt podatnych na pryszczycę z terytorium Niemiec oraz produktów od nich pochodzących" - stwierdził Krajewski.
Podkreślił, że polskie służby weterynaryjne od początku ściśle współpracują z niemieckimi oraz z Komisją Europejską. Wzmocniono kontrole, prowadzona jest dezynfekcja pojazdów na granicy, w gotowości jest laboratorium w Puławach - wyliczał wiceszef resortu.
Zaznaczył, że Niemcy w promieniu jednego km od ogniska pryszczycy wybili wszystkie zwierzęta podatne na tą chorobę i przebadali ponad 6300 szt. zwierząt. Dotychczas nie stwierdzono innego ogniska w tym kraju.
Wiceminister zapytany, czy rząd zamierza wprowadzić embargo na produkty z Niemiec wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującymi Polskę unijnymi przepisami dotyczącymi epizoocji i bioasekuracji obecnie nie ma potrzeby nakładania embarga.
Pryszczyca jest wirusową chorobą zwierząt parzystokopytnych, na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, świnie, owce i kozy. Ostatni przypadek tej choroby w naszym kraju miał miejsce w 1971 r. Obecnie Polska ma status kraju wolnego od tej choroby. (PAP)
awy/ malk/
![](http://im.twoje-miasto.pl/theme/img/ico/pap.png)