reklama
kategoria: Kraj
21 styczeń 2024

Wystawa rzeźb Stanisława Strzyżyńskiego w Muzeum Nadwiślańskim

zdjęcie: Wystawa rzeźb Stanisława Strzyżyńskiego w Muzeum Nadwiślańskim / fot. PAP
fot. PAP
Do 7 kwietnia można oglądać wystawę rzeźb Stanisława Strzyżyńskiego w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym (woj. lubelskie). Związany z Nałęczowem artysta był również autorem pomników poświęconych ofiarom II wojny światowej w Bełżcu, Dęblinie, Zbędowicach.
REKLAMA

„Tworząc naszą wystawę chcieliśmy pokazać Strzyżyńskiego jako artystę świadomego nowoczesnych trendów, eksperymentującego oraz zajmującego ważną rolę w historii rzeźby polskiej” – wyjaśniła dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym Izabela Andryszczyk, cytowana w komunikacie. Dodała, że artysta tworzył też rzeźby plenerowe m.in. w Nałęczowie, Zamościu, Lublinie, a także portrety rzeźbiarskie, medale i cykle medalierskie oraz ponad sto obrazów olejnych.

W opisie wystawy podkreślono, że Stanisława Strzyżyńskiego interesował człowiek i szerzej pojęte człowieczeństwo. Temat sprowadzał do symbolu czy znaku, którym były też tworzone przez artystę głowy. „Nie były to portrety, ale uproszczone, zwarte bryły z zaznaczonymi jedynie ustami, nosem i oczami. Bardzo często przy tym eksperymentował. Głowy malował na zielono czy niebiesko” – dodano.

Kuratorka wystawy Dorota Seweryn-Puchalska przypomniała, że Strzyżyński był również twórcą rzeźb abstrakcyjnych. „Dominowała zwarta bryła poddana ekspresyjnej deformacji. Artysta odwoływał się do Alberto Giacomettiego. W formie abstrakcyjnej, która podpiera wejście do Akademickiego Centrum Kultury Chatka Żaka w Lublinie widzimy zaś nawiązania do rzeźb Henry’ego Moore’a” – wyjaśniła kuratorka.

Wystawę rzeźb Stanisława Strzyżyńskiego pt. „Pasjonują mnie ludzkie losy” można oglądać do 7 kwietnia w Kamienicy Celejowskiej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Stanisław Strzyżyński (1923-2015) ukończył Państwową Wyższą Szkolę Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Bazylego Wojtowicza. Dyplom uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1953 roku przeprowadził się do Nałęczowa, gdzie mieszkał przez resztę swojego życia, tworząc i pracując jako nauczyciel w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych.

Był także twórcą licznych realizacji pomnikowych, rzeźb plenerowych oraz kameralnych. Autor nieistniejącego już pomnika Ku Czci Ofiar Faszyzmu w Bełżcu (1964), pomników: Bohaterom Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt w Dęblinie (1966, współpraca Juliusz Kłeczek), Pamięci Rozstrzelanych Rodzin w Zbędowicach koło Kazimierza Dolnego (1981). (PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kraśnik
1.6°C
wschód słońca: 07:23
zachód słońca: 15:26
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kraśniku

kiedy
2025-01-04 16:00
miejsce
Centrum Kultury i Promocji,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-02 17:00
miejsce
Centrum Kultury i Promocji,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-06 19:00
miejsce
Centrum Kultury i Promocji,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-09 16:00
miejsce
Centrum Kultury i Promocji,...
wstęp biletowany