Czterech Ukraińców podejrzanych o organizowanie migracji z Białorusi
Prokurator Rejonowy w Białej Podlaskiej Michał Roman poinformował we wtorek PAP, że śledztwo prowadzone jest przeciwko czterem obywatelom Ukrainy w wieku od 24 do 40 lat.
Są oni podejrzani o popełnienie przestępstwa polegającego na zorganizowaniu obywatelom Afganistanu nielegalnego przekroczenia granicy w Kołczynie (Lubelskie) poza wyznaczonym przejściem granicznym, bez dokumentów uprawniających do jej przekroczenia i bez poddania się obowiązkowej kontroli granicznej.
„Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej zastosował wobec wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy” – dodał prokurator.
Do zatrzymania Ukraińców doszło w sobotę. Jak podała policja, na 27-letniego kierowcę seata, który chciał odebrać grupę nielegalnych imigrantów z rejonu przygranicznego, natrafił policjant w czasie wolnym od służby. Funkcjonariusz w rejonie kompleksu leśnego w gminie Zalesie zauważył grupę osób.
„Obserwacje policjanta wskazywały, że mogą to być osoby, które nielegalnie znajdują się na terenie naszego kraju. Ustalił auto, do którego one zmierzały. Uniemożliwił też kierowcy odjazd z pasażerami, na miejsce wzywając właściwe służby” – poinformowała rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej nadkomisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.
Rzecznik nadbużańskiej Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki przekazał PAP, że o zdarzeniu zostali zawiadomieni funkcjonariusze SG. Przeszukali okolicę i znaleźli 10 obywateli Afganistanu, którzy przekroczyli nielegalnie granicę z Białorusi do Polski, przepływając Bug łodzią pontonową.
„Osoby te nie były zainteresowane ubieganiem się o azyl polityczny w Polsce” – powiedział Sienicki. Afgańczycy chcieli udać się do innych krajów UE. „Nie wymagali opieki lekarskiej. Ich stan zdrowia był dobry. Zostali zawróceni na stronę białoruską” – uzupełnił rzecznik.
Według danych nadbużańskiej SG w ubiegłym roku 465 cudzoziemców próbowało nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę w woj. lubelskim. To czterokrotnie więcej niż w 2023 r., kiedy było to 114 osób.
Byli to głównie obywatele Afganistanu, Syrii, Iraku, Iranu, Pakistanu, a także Somalii, Jemenu, Indii, Turkmenistanu, Egiptu i Sudanu. Cudzoziemcy najczęściej przekraczali granicę – którą stanowi Bug – pontonami, kajakami i wpław.
Przy granicy polsko-białoruskiej w woj. lubelskim trwa budowa bariery elektronicznej. Ma się zakończyć w II kwartale tego roku. (PAP)
pin/ ren/ joz/