22 listopad 2021

Wojewoda zadecydował o zwiększeniu liczby łóżek dla pacjentów covidowych

fot. PAP
W poniedziałek wojewoda lubelski Lech Sprawka zadecydował o zwiększeniu liczby łóżek dla pacjentów covidowych w trzech szpitalach w Lublinie. W placówkach w regionie przebywa ponad 1,9 tys. pacjentów z COVID-19.
REKLAMA

Wojewoda lubelski Lech Sprawka zadecydował o zwiększeniu liczby łóżek covidowych w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie z 35 (w tym 10 respiratorowych i 5 obserwacyjnych) do 40 (w tym 15 respiratorowych) i w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie z 226 do 228 (zmiana dotyczy dwóch łóżek respiratorowych).

Wojewoda polecił także dostosować dla pacjentów poniżej 18 lat 13 łóżek covidowych (w tym trzech respiratorowych i pięciu obserwacyjnych) w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

Według danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w szpitalach regionu hospitalizowanych jest 1969 pacjentów covidowych, na ogólną liczbę 2278 dostępnych łóżek. Na łączną liczbę 198 respiratorów zajętych było 169 urządzeń.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 521 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim. W niedzielę w woj. lubelskim stwierdzono 935 zakażeń, w sobotę – 1437, piątek – 1508, czwartek – 1895, środę – 1938, wtorek – 1830 i w poniedziałek – 604. W porównaniu z ubiegłym piątkiem liczba nowych przypadków spadła o 83 osoby.

"Mimo spadku zakażeń w naszym regionie w ostatnich dniach poziom hospitalizacji pacjentów z COVID-19 jest nadal wysoki" – wyjaśniła rzeczniczka Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie Anna Guzowska. Dodała, że aktualny poziom hospitalizacji to efekt zakażeń sprzed 7-10 dni.

"Z tego powodu w SPSK1 oraz w Szpitalu Tymczasowym odwrotu czwartej fali jeszcze nie widać i zapewne przez najbliższe dni taki stan będzie się utrzymywać" – powiedziała Guzowska.

W podległym SPSK1 Szpitalu Tymczasowym w Lublinie przebywa 111 pacjentów na Oddziale Internistycznym i osiem na Oddziale Respiratorowym. Wiek pacjentów przebywających w placówce wynosi od 19 do 90 lat. Guzowska przypomniała, że 8 listopada, czyli w szczycie obłożenia placówki, zajęte były 133 łóżka. W Klinice Chorób Zakaźnych SPSK1 nie ma miejsc wolnych. Na Oddziale Intensywnej Terapii przebywa osiem pacjentów z COVID-19 w wieku 38-59 lat.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że czwarta fala pandemii będzie miała wydłużony charakter, ale z mniejszą liczbą zgonów. Dodał, że w woj. podlaskim i lubelskim jest coraz mniej zakażeń. "Jest nadzieja, że w innych województwach fala zacznie opadać" – powiedział premier.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
lubelskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kraśniku